Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  

titulek titulek titulek

Zpět

Betlém v kostele sv.Vojtěcha (Liberec)

Liberec, Suchá-Ostašov, Křížanská

WWW: https://ostasov.eu
bus 97 od nádraží- zastávka Ostačov škola, bus 16 od žel.st. Machnín-zastávka Ostašov škola

Kostel svatého Vojtěcha v Ostašově je sakrální stavbou v Liberci-Ostašově. Duchovní správou spadá pod Římskokatolickou farnost-arciděkanství Liberec.

Za válečná utrpení v sedmileté válce dostala v r. 1770 obec odškodnění. Z takto získaných prostředků nechali občané vystavět r. 1771 dřevěnou kapli, kterou zasvětili sv. Vojtěchovi. Zakoupili do ní také zvon, který byl ulitý mikulášovickým zvonařem Josefem Pietschmannem. Do té doby chodili místní na bohoslužby do blízkého Liberce. Dřevěná kaple sloužila svému účelu až do r. 1827. Postupem času ale zchátrala, proto byla v letech 1832-1833 přestavěna na zděný kostelík. Stavbou byl pověřen F. Effenberger na přání majitele panství Kristiána Kryštofa Clam-Gallase. Původně byly nad vchodem rozšířeného kamenného kostelíka zazděny na věčnou památku dvě dělové koule ze sedmileté války. Kostelík byl renovován roku 1880 a během oprav byly tyto dělové koule odstraněny.
O sedm let později byla přistavena sakristie, instalovaly se nové varhany pocházející z Žitavy a nový oltářní obraz, triptych sv. Vojtěcha, sv. Josefa a sv. Antonína. V r. 1913 byl vymalován interiér, opraveny a natřeny kostelní lavice. Prostředky byly poskytnuty z kostelních sbírek. Koncem minulého století, zde utichnul život, přestaly se sloužit mše a budova i interiér chátraly. Během období komunistické totality byl kostel, jako převážná část sakrálních objektů v Severních Čechách zanedbáván. Díky místní iniciativě došlo ve 21. století k postupným opravám.

V roce 2008 místní občané spolu se zástupci města začali pracovat na záchraně této památky. Byl proveden průzkum střechy a provedeny základní klempířské práce. Z prostředků města byly vystaveny obrubníky zamezující zatékání vody ze silnice do základů kostela. Začala se vyměňovat okna, která byla poškozena a některá dokonce zničena vandaly.
Od r. 2011 je kostel v péči Spolku přátel Ostašova, jehož členové zde pořádají benefiční koncerty, divadelní představení nebo výstavy, získávají také prostředky na nutné opravy stavby a inventáře.

V roce 2007 bylo libereckým arciděkanským úřadem rozhodnuto o přemístění pozitivu z kostela sv. Vojtěchav Liberci-Ostašově do kostela Neposkvrněné Panny Marie Královny andělů U Obrázku v Liberci Ruprechticích, a to především z důvodu plánované rekonstrukce celého objektu, tak i malého využití nástroje. Vzhledem k faktu, že nástroj byl posledních 20 let nefunkční, bylo zároveň rozhodnuto o jeho kompletní renovaci. Na základě konzultací s arciděkanským úřadem byl varhanáři Vítem Mišoněm a Radkem Janouškem vypracován projekt, týkající se převozu a rekonstrukce realizaci projektu došlo na přelomu let 2008-09.
V roce 2012 byly z iniciativy Spolku přátel Ostašova v kostele provedeny opravy většího rozsahu: byla provedena částečná sanace vnitřních omítek, při níž pod původní vrstvou zdiva byly nalezeny 4 původní niky, z nichž dvě byly obnoveny. V rámci této opravy instalovaly nové rozvody elektřiny. Po nanesení omítek bylo zabudováno a zprovozněno i nové osvětlení. Podařilo se při opravě vstupních dveří zachovat téměř 90% původních materiálů (dřevo, kování).
V roce 2013 práce pokračovaly renovací a opravou naddveřní části vchodových dveří. Součástí inventáře. Na původě kostela byl nalezen původní lustr. Odborné renovační práce provedli žáci SUPŠS v Kamenickém Šenově pod vedením Tomáše Siebera, instalaci, převozy aj. zajistili členové spolku přátel Ostašova a místní odborníci. V roce 2013 byly pak ještě započaty práce na renovaci a opravě kostelních hodin resp. původního hodinového stroje, k němuž byly pořízeny nové ciferníky. Odborné práce na hodinovém stroji provedl Tomislav Plzenský.
V roce 2014 byly zahájeny práce na opravě kostelní věžičky. Ta byla nově oplechována a opatřena krytinou z břidlice, do které byly usazeny kopie původních ciferníků. Během oprav byla na špičku věže umístěna nově vyrobená makovice a kříž (oba prvky spadly v devadesátých letech 20. století; obsah makovice byl po nalezení otevřen, zdokumentován a umístěn v muzeu). Původní makovice a kříž ale již nikdy nebyly vráceny zpět.
V roce 2015 byla během poutních slavností uspořádána vernisáž stálé výstavy kopií původní křížové cesty, která byla vytvořena tzv. technikou podmalba na skle. Tyto repliky křížové cesty vytvořil grafik Radim Kučera. Do kostela se při této příležitosti vrátilo i opravené harmonium. Slavnostně byly také uvedeny do chodu opravené hodiny.
V roce 2016 byly opraveny původní dřevěné kostelní lavice, pořízeny parapety do výklenků objevených pod starou omítkou. Kostel byl nově vymalován, vyrobeny byly nové dveře a schody do sakristie. Opraven byl také zhroucený stupínek před oltářem.

www.ostasov.eu/kostel-sv-vojtecha/

Betlém
Informace o betlému se zatím nepodařilo získat.



Kostel sv.Vojtěcha Kostel sv.Vojtěcha Interiér kostela Obraz na oltáři Chór a varhany Betlém v kostele
Kostel sv.Vojtěcha Kostel sv.Vojtěcha Interiér kostela Obraz na oltáři Chór a vrahany Betlém v kostele

Kostel sv.Vojtěcha Interiér kostela Obraz na oltáři Svatá rodina
Kostel sv.Vojtěcha Interiér kostela Obraz na otláři Svatá rodina


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp